Strona główna / Porady / Czym jest księga wieczysta? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Czym jest księga wieczysta? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Jednym z tajemniczych pojęć podczas zakupu pierwszej nieruchomości może być definicja księga wieczysta. Choć początkowo może brzmieć nieco enigmatycznie, jest to jeden z najważniejszych dokumentów danej nieruchomości. Co dokładnie zawiera księga wieczysta i co warto o niej wiedzieć?

Księga wieczysta – paszport nieruchomości

To właśnie po ten dokument powinniśmy sięgnąć w pierwszej kolejności, gdy jesteśmy zainteresowani nabyciem jakiekolwiek nieruchomości. Dotyczy to zarówno zakupu mieszkania od dewelopera, z rynku wtórnego, jak i domu czy działki budowlanej.

Gdzie znaleźć księgę wieczystą?

Aby móc poznać jej treść, konieczna będzie znajomość unikalnego numeru księgi wieczystej. To ciąg liter i cyfr oddzielonych ukośnikami. Planując zakup mieszkania deweloperskiego, zapytaj przedstawiciela dewelopera o numer księgi wieczystej. W Bydgoszczy zaczynają się od sekwencji: BY1B/.

Znając jej pełen numer łatwo poznasz jej zawartość:

  • w Elektronicznych Księgach Wieczystych zarchiwizowanych cyfrowo przez Ministerstwo Sprawiedliwości na stronie: https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw_prz/KsiegiWieczyste/wyszukiwanieKW;
  • w Wydziale Ksiąg Wieczystych działającym przy Sądzie Rejonowym.

Co ważne jest to rejestr publiczny – a zatem każdy ma do niego wgląd. Dlaczego to tak istotne? Nie zawsze bowiem wiadomo, jak prezentuje się stan prawny: kto jest lub był właścicielem nieruchomości, a także czy nie doszło do zadłużenia. Właśnie ze względu na ten ostatni aspekt należy zawsze dobrze zapoznać się z treścią rejestru księgi wieczystej.

Co zawiera księga wieczysta?

Księga wieczysta podzielona jest na cztery działy:

  • Dział I Księgi Wieczystej – informacje o położeniu i adresie nieruchomości, a także obszarze działki;
  • Dział II Księgi Wieczystej – z niego dowiemy się, kto jest właścicielem;
  • Dział III Księgi Wieczystej – tu znajdziemy informacje o prawach, roszczeniach i ograniczeniach;
  • Dział IV Księgi Wieczystej – a tutaj, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką.

W zawartości księgi wieczystej znajdziemy więc tak podstawowe informacje, jak adres, powierzchnia budynku oraz przylegających do niego gruntów, dane osoby posiadającej własność oraz wpisy poświęcone hipotece. Przeczytamy także o służebności dotyczącej budynku lub gruntu, adnotacje na temat innych osób poza właścicielem, które mają prawo do zarządzania nieruchomością, a także wszystkie inne dodatkowe informacje określające charakter własności. Zawartość ksiąg wieczystych reguluje ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 2017 r. poz. 1007).

Kiedy należy zajrzeć do rejestru i jak to zrobić?

Zapisy rejestru należy poznać odpowiednio wcześniej, a więc już w momencie, gdy jesteśmy zainteresowani nabyciem danej nieruchomości, a jeszcze przed finalizacją umowy.

Zapoznanie się z treścią księgi wieczystej przed podjęciem decyzji pozwoli poznać szczegółowy stan prawny i uniknąć niespodzianek na etapie jej zakupu. Jeśli okaże się, że budynek nie posiada księgi wieczystej lub ktoś unika podania jej numeru, z tylu głowy powinna zapalić się czerwona lampka. Warto pamiętać, ze poznanie numeru księgi wieczystej i jej treści to prawo, z którego zalecamy skorzystać.

Pozostałe porady

Pozwól nam
się oprowadzić

Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji.
Skontaktuj się z nami, aby umówić termin spotkania.

Wojciech Boiński
Dyrektor ds. sprzedaży
600 489 488