Strona główna / Porady / Mieszkanie bez wkładu własnego w Bydgoszczy – dla kogo rynek pierwotny?

Mieszkanie bez wkładu własnego w Bydgoszczy – dla kogo rynek pierwotny?

Istnieje mnóstwo powodów, dla których mieszkańcy Bydgoszczy decydują się na kupno własnych czterech kątów z rynku pierwotnego. Niekiedy jest to decyzja podyktowana chęcią powiększenia rodziny, a czasami jest to po prostu kolejny etap w życiu młodych ludzi, którzy przez długie lata marzyli o własnym, ciepłym gniazdku. Niezależnie od powodów aktualnie rząd oferuje atrakcyjny program Mieszkanie bez wkładu własnego, który pozwala na zakup inwestycji z rynku pierwotnego bez kapitału.

Mieszkanie bez wkładu własnego – co to?

Jest to program rządu, który ruszył 26 maja 2022 roku. Ma on pomóc Polakom, zwiększając dostępność finansowania własnego M. Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie zapewniać wkład własny do 20 proc. do kwoty 100 tys. zł przez okres wynoszący min. 15 lat. Gwarantowane kredyty mają być udzielane do 31 grudnia 2030 roku.

Dla kogo Mieszkanie bez wkładu własnego w Bydgoszczy?

Jest to program zwiększający dostępność finansowania własnego mieszkania skierowany dla osób, które nie mają własnego domu. Rozwiązanie obejmuje zarówno singli, osoby żyjące w nieformalnych związkach, jak i małżeństwa z dziećmi, które chcą mieć swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego bez wkładu własnego lub z rynku wtórnego (społecznego) albo chcą wybudować własny dom.

Gdy rodzina będzie się powiększać, BGH może pomóc w spłacie części gwarantowanego kredytu. Spłata rodzinna wynosi 20 tys. złotych w przypadku drugiego dziecka, a trzeciego i kolejnego – 60 tys. złotych. Co ważne, rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci mogą mieć prawa własności mieszkania lub domu jednorodzinnego i ciągle ubiegać się o otrzymanie wsparcia, jeśli dotychczasowe mieszkanie nie przekracza limitu metrażowego:

– do 50 m2, gdy dzieci jest dwoje
– do 75 m2, gdy dzieci jest troje
– do 90 m2, gdy dzieci jest czworo.
W przypadku liczniejszych rodzin nie ustalono limitu metrażowego.

Natomiast w przypadku par żyjących w nieformalnych związkach – mogą one korzystać z tego programu razem tylko, gdy wspólnie wychowują dziecko. Pary bez dzieci mogą przystąpić do programu oddzielnie jako jednoosobowe gospodarstwa domowe.

Mieszkanie bez wkładu własnego – jak uzyskać w Bydgoszczy?

Wniosek wraz z niezbędnymi oświadczeniami o spełnieniu warunków określonych w ustawie należy złożyć do banku, który przystępuje do programu, zwierając odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Domowego (aktualnie to Alior Bank S.A., Bank Pekao S.A., BPS S.A., Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie oraz PKO Bank Polski S.A.).

Pozostałe porady

Pozwól nam
się oprowadzić

Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji.
Skontaktuj się z nami, aby umówić termin spotkania.

Wojciech Boiński
Dyrektor ds. sprzedaży
600 489 488